Немската езикова диплома (DSD)
Немската езикова диплома (DSD)
DSD II – Началото
То се поставя в 10 клас, където всички ученици започват да работят върху четирите компетентности: четене с разбиране, слушане с разбиране, писане и говорене. Обучението е едно естествено продължение на наученото в предходните години.
Преодоляване на трудности
За всеки ученик това са говоренето и писането, които се овладяват чрез тематични презентации и обемни писменни работи, които включват уменията: пресъздаване на текст със собствени думи, описание и анализ на графика, съчинение с разкриване на предимства и недостатъци по дадена тема, както и аргументирано изложено собствено мнение.
Продължителност
Повече от две години се работи активно върху подготовката, като паралелно с това всеки DSD-ученик разработва предварително избрана от него тема, която включва преработката на 8 статии, на базата на които темата се превръща в 5 минутен доклад, подкрепен с презентация. Всеки ученик изготвя виртуална папка по темата, която е вход за явяването му на изпит.
Формат
Традиционно изпитът се провежда в края на месец ноември в дванадесети клас. Състои се от устна и писмена част (включваща три компонента: слушане, четене и писане). В устната част изпитващи са подготвящият учител и немец-консултант, отговарящ за Североизточна България. Писмената част се проверява в град Кьолн, Германия, поради което резултатите от нея се получават след 3-4 месеца.
Приложение
Дипломите, които учениците получават, са за ниво В2/С1 и важат при кандидатстване без изпит в немскоговоряща страна. Тяхното връчване се извършва тържествено от консултанта по немски език за Североизточна България.
Гьоте Институт https://www.goethe.
Университетите в Германия и изобщо висшите училища там имат различни уникални изисквания за това, с какви езикови сертификати и дипломи може да се влезе. Затова е необходимо кандидатите да се запознаят с конкретните изисквания на учебното заведение, което предпочитат. Висшите училища за изкуства и спорт имат по-ниски критерии, например, от филологиите и т.н. специалности. Други дисциплини като теологическите пък могат да изискват допълнително владеене на други езици. Заверен документ за завършен езиков курс понякога върши работа за висшите учебни заведения за спорт и изкуства, като това може да не е непременно Гьоте институт. Това важи и за дисциплини изучавани на английски. Така кандидатите могат да бъдат допуснати до приемните тестове.
Сертификатите за немски език удостоверяват нивото на знания, необходимо за кандидатстване в Германия. Те представляват официални документи доказващи въпросните езикови компетенции. Немските висши учебни заведения признават следните сертификати:
DSD – Немска езикова диплома
Езикова гимназия предлага от 2005-2006г. на учениците, изучаващи немски език като първи чужд език DSD – програма, която приключва след тригодишно обучение с полагане на изпит. При успешно полагане на изпита ученикът получава сертификат за висока степен на владеене на немски език (В2 – С1), което му позволява да кандидатства в немски ВУЗ.
Други сертификати и дипломи, които също вършат работа при кандидатстване в Германия са следните.
- ZOP / ZMP на Гьоте-институт
http://www.goethe.de/ins/bg/sof/lrn/prf/bgindex.htm
Zentrale Oberstufenprufung (ZOP) (Централно горно ниво) може да замени сертификата DSH. Zentrale Mittelstufenprufung (ZMP) или Централно средно ниво се признава също от някои висши училища, основно за следдипломни квалификации и магистратури. Тези два вида дипломи могат да се получат в Гьоте институт, като ZMP всъщност ZMP удостоверява добри знания по стандартен немски език и комуникативна компетентност по теми от ежедневието и от културния живот, известен е в интернационален мащаб и се признава от работодателите като доказателство за солидни общоезикови знания по немски език, но не винаги е достатъчно условие да бъдете приет студент.
Изпитни центрове за сертифициране от Гьоте – институт в България има в София, Варна, Бургас.
- TestDaF
http://www.testdaf.de/index.php
TestDaF (Deutsch als Fremdsprache) или сертификат за немски език като чужд е също вариант за допускане до кандидатстване в Германия, ако нямате някоя от горепосочените дипломи и т.н. на базата на това, че знаете добре немски. TDN – 3, 4 и 5 са трите нива на този тест. Ако кандидатите имат четири петици на изпита, то резултатът се признава от германските университети безусловно. С три петици и четворка се влиза само в някои висши училища, като същото важи и за две четворки и две петици. Всичко, както вече казахме, зависи от конкретното немско учебно заведение. TestDaF се проверява и изготвя като тест в едноименния институт в Хаген.
Ако се насочите към това да се опитате да вземете сертификата DSH, то е добре във формулярите, с които кандидатствате да отметнете, че бихте искали да се включите в курсове по немски, ако не изкарате изпита. В подобни курсове в и извън Studienkolleg накрая се държи същия изпит и при успешно полагане, можете свободно да кандидатствате в германски университет. Тези програми са платени и трябва да имате някаква езикова база, за да ги запишете. Някои немски висши училища предлагат и общежития на курсистите.
Изпитни центрове в България има във София, Варна, Велико Търново, Пловдив.
- TELC – сертификати
http://www.telc.net/unser-angebot/deutsch/
http://www.telc-bg.com/
Чрез успешно полагане на telc Deutsch B2 и telc Deutsch C1 също придобивате право да следвате в немски ВУЗ.
Изпитни центрове има в София, Варна, Велико Търново и др.
- ÖSD
http://www.osd.at/
ÖSD ( Австрийска езикова диплома) също може да бъде вход за следване в Германия и Австрия.
Изпитни центрове има в София, Варна, Сливен, Пловдив, Велико Търново.
- DSH (Deutsche Sprachprufung fur den Hochschulzugang) – полага се обикновено в германски университет (издава се от негово име) и с малки изключения, обаче важи за всички подобни образователни институции. Този вид сертификат няма давност и човек може да държи изпита официално само два пъти през живота си, въпреки че на практика нещата са различни, защото няма централен контрол над това, кой колко пъти се явява. Висшите училища в Германия определено разполагат с подобна информация, но тя не се споделя. Ако даден кандидат бъде скъсан на два пъти, явявайки се за DSH, то той просто най-често сменя града и университета за по-нататъшните си опити. Формата на изпита е стандартна, но съдържанието се сменя. Deutsche Sprachprufung fur den Hochschulzugang съдържа четири сегмента – четене с разбиране, слушане с разбиране, граматика и писане на текст – малко есе и описание по графика. Този изпит се съставя обикновено от специалистите по немски език в конкретния университет.
Промени в DSH настъпиха през 2006 г. Дотогава се издаваше единен сертификат, независимо от показаните положителни резултати. Към настоящия момент съществуват вече няколко вида издавани достоверния – DSH-1, DSH-2 и DSH-3. Те отговарят на конкретните постижения на издържалите изпита. Техническите дисциплини в Германия и специалностите с по-неспецифична терминология могат да бъдат следвани с DSH-1. Медицината, правото и хуманитаристиката са сферите, за които се изисква по-високото стъпало на сертификата – DSH-2. Най-голямата степен давана за постигане на отлични резултати – DSH-3 се дава единствено на най-добрите и прекрасно владеещи немския език кандидати. Устната част на изпита DSH е неразделна от писмената от 2006 г. насам. Когато се получи уведомление, че е насрочена дата за такава, то това е ясен знак, че и писменият етап е издържан успешно.
- TOEFL, CAE, IELTS
Определени специалности в германските университети изискват сертификати за владеене на английски език. Те са строго детерминирани в съзвучие със спецификата и програмата за изучаване на самите дисциплини. Кандидат-студентите, които искат да се включат в англоезични програми в Германия трябва да имат международно признат сертификат от типа на TOEFL, CAE, IELTS и т.н. В частните университети, при кандидатстване за стипендия, за отделни специалности може да се изискват и резултати от тестове като SAT, GRE, GMAT и др.
През учебната 2024/2025 година немската катедра на Езикова гимназия „Пейо Яворов“ ще проведе два сертификационни изпита по немски език:
DSD I (за постигане на ниво В1) и DSD II (за постигане на ниво С1). Посочените нива на владеене на езика отговарят на изискванията по Общата европейска референтна рамка за езиците.
DSD I
За видите таблицата изцяло, завъртете телефона в позиция “пейзаж”.
Отговорно лице за провеждане на изпита: | Росица Стефанова |
Същност на изпита: | Изпитът се провежда като устен и писмен изпит. Устният изпит се провежда в рамките на 15 мин. Състои се от две части. Първа част – Умения за водене на разговор / общи ситуации от ежедневието (5 мин.) Втора част Кратък доклад по тема, избрана от ученика (5 мин.) Задълбочена дискусия по подготвената тема (5 мин.) Писменият изпит се провежда в рамките на 195 минути. Слушане с разбиране – 60 мин. Четене с разбиране – 60 мин. Писане – 75 мин. |
Ученици, имащи право да положат изпита: | ученици от 9-ти и 10-ти клас |
Период на провеждане: | Датата за писмения изпит се определя за цялата страна. През учебната година 2024/2025 – това е 12.03.2025 г. Устният изпит се провежда след писмения в рамките на 7-10 дни след това. |
Период на подготовка: | от 15.09.2024 до 28.02.2025 г. във факултативни учебни часове – по 2 часа седмично |
Важни срокове | |
15 октомври – избиране и формулиране на тема 1 ноември – изготвяне на доклада за устния изпит 15 ноември – изготвяне на презентацията към доклада | |
Документ, който ученикът получава след полагане на изпит | Ако по всички компоненти е постигнато ниво В1, ученикът получава Немска езикова диплома – първа степен (DSD I). Ако по някой от компонентите е постигнато ниво А2, ученикът получава Удостоверение за владеене на езика на ниво А2. Ако при някой от компонентите нивото е под А2, ученикът получава Удостоверение за участие в изпита. |
DSD II
За видите таблицата изцяло, завъртете телефона в позиция “пейзаж”.
Отговорно лице за провеждане на изпита: | Нели Георгиева |
Същност на изпита: | Изпитът се провежда като устен и писмен изпит.
Устният изпит се провежда в рамките на 20 мин. Състои се от две части. Първа част – Съставяне на свързан текст по зададена тема и три ключови думи. Време за подготовка 20 мин., време за презентация – 5 мин., време за диалог с комисията – 4 мин. Втора част Доклад по тема, предварително избрана от ученика, включваща и презентация – 5 мин. Задълбочен разговор с комисията по предварително подготвената тема – 6 мин. Писменият изпит се провежда в рамките на 4 астрономически часа. Слушане с разбиране – 50 мин. Четене с разбиране – 75 мин. Писане – 120 мин. |
Ученици, имащи право да положат изпита: |
ученици от 12-ти клас |
Период на провеждане: | Датата за писмения изпит е определена за цялата страна. През учебната година 2024/2025 – това е 20.11.2024 г. Устният изпит се провежда съгласно график на координатора по немски език, който е и председател на изпитващата комисия. Датата може да варира до две седмици преди или след писмения изпит. |
Период на подготовка: | Подготовката започва от втори срок на 10-ти клас. В учебната 2024/2025 г. подготовката тече от 16.09. до окончателно приключване на изпита. |
| Важни срокове 17 септември – окончателно предаване на виртуалните папки 30 септември – изготвяне на доклада за устния изпит 7 октомври – изготвяне на презентация |
| Основни тематични области Потребление в Германия: 1. Пазаруване на място в магазина в сравнение с онлайн пазаруване 2. Последици от нарастващата онлайн търговия 3. Реклама (персонализирана) 4. Поведение на потребителите 5. Устойчивост 6. „ Изхвърлящо общество“ и противници на консуматорското поведение
Туризъм в Германия: 1. Устойчивост („мек“ туризъм, екотуризъм) 2. Масов туризъм (нискотарифни авиокомпании, автобусни компании и др.) 3. Събитиен туризъм (спортни събития, концерти, коледни базари и др.) 4. Туризъм и икономика 5. Нови/алтернативни форми на почивка (почивка в селски двор, луксозен къмпинг, частно настаняване,…) 6. Културен туризъм
Медии в Германия: 1. Променящи се медии, напр. печатни срещу онлайн, социални медии, онлайн медии 2. Медийно образование/компетентност/възпитание 3. Алтернативни истини/факти, напр. фалшиви новини и теории на конспирацията 4. Кино, телевизия, радио, напр. държавни срещу частни телевизионни оператори, лицензионни такси, стрийминг услуги 5. „Създателите на медии“, напр. обществените радио- и телевизионни оператори, частни издатели и медийни концерни
|
Документ, който ученикът получава след полагане на изпит | Ако по всички компоненти е постигнато ниво B2 или С1, ученикът получава Немска езикова диплома – втора степен (DSD II). Ако при някой от компонентите нивото е под B2, ученикът получава Удостоверение за участие в изпита.
|
За началото разказва Малина Станишева, учител по немски език през годините:
Началото е м. май 2002 г. с организирането на празника на “Немския език” в град Силистра по инициатива на културния отдел към посолството на ФРГ и Гьоте институт. Гостите бяха впечатлени както от добрата езикова подготовка на учениците, така и от големия брой сертифицирани зрелостници.
През м. юни 2004 г. бе първото посещение на координатора към консултантския отдел за разпространение на немския език в България в час по история на немски език в 9. клас. Доброто представяне на учениците бе повод за откриване на процедура за проучване и наблюдение на преподавателската работа и нивото на подготовка на учениците в рамките на две учебни години.
Разрешение за полагане на изпита за немска езикова диплома (DSD II) училището получи през пролетта на 2007 г. от Съвета на министрите по образование и култура в град Кьолн, Германия. Оттогава ЕГ “Пейо Яворов” има статута на чуждестранно училище на Германия. Първите ученици с немска езикова диплома B2/C1 са от випуск 2007-2008. До 2019 г. 152 ученици са носители на тази диплома.
Немската езикова диплома (DSD II) е сертификат, който доказва знанията по немски език на ниво B2/C1 – съгласно единната европейска рамка. След българската диплома за завършено средно образование немската езикова диплома е необходимият документ за приемане в университети и висши училища в немскоезичните европейски държави.
От учебната 2015 – 2016 г. започна обучението за полагане на сертификационния изпит (DSD I) в 9. клас, за получаване на немска езикова диплома на ниво A2/B1. Носители на този сертификат до 2019 г. са 122 ученици.
Немската езикова диплома е предпоставка за една по-добра бъдеща кариера в професията. Програмата, по която се обучават учениците, включва и развитие на ключови компетенции и умения. Дипломата не означава само нивото на езикови знания, зад нея стои способността да се работи ефективно, а също така в екип и под напрежение – нещо, което днес се цени все повече.
Малина Станишева