Езикова гимназия беше домакин на Седмицата на педагогическото майсторство, организирана от РУО – Силистра, на която нашите учители имаха възможността и удоволствието да споделят свои добри образователни практики пред 42 колеги преподаватели и експерти от града и областта.
ПЪРВИ ДЕН
В рамките на първия ден на събитието г-жа Маргарита Павлова и асистент-учителят Хана Гилсън заедно с ученици от VIII А клас представиха подхода „Разбиране по дизайн“, или разработване на урок „отзад напред“, включваща прилагането на нови методи за преподаване на английски език съвместно с един или повече предмети от учебната програма. В рамките на проекта „Около света за 60 минути“ учениците трябваше да влязат в ролите на травел влогъри, екскурзоводи, пилоти, стюардеси, тур оператори и да създадат видео, в което да обяснят защо харесват професията си.
Г-жа Десислава Петрова, учител по английски език, и г-жа Росица Стефанова, учител по немски език, в „Дигиталното студио“ на STEM центъра на ЕГ представиха пред колеги практиката си „Изкуството и архитектурата през моя поглед“, предназначена за ученици с първи и втори профилиращ предмет – чужд език. Проектът включва запознаване на учениците със съвременните течения в архитектурата, и по-специално с „Хундертвасер хаус“ – къщите, които освен човека приютяват и природата, на немски език; извличане на информация от източници на английски език, писане на текст на английски с измисляне на псевдоним на немски език, вдъхновен от името Хундертвасер; създаване на колаж „Хундертвасер град“ и публикуване на пост във форум или блог.
„Свръхчовекът на Ницше в разказа „Индже“ на Йордан Йовков“ пък беше темата на заключителната дейност от проекта по Националната програма „Осигуряване на съвременна образователна среда“, която екипът от г-н Иво Димов – учител по философия, Влади Владев и Грациела Солакова – учители по БЕЛ, представиха на живо с ученици от 10 клас. Те споделиха опита си от посещенията и проведените дейности в къщите музеи на Йордан Йовков в Добрич и Жеравна и изнесоха бинарен урок по литература и философия.
Г-жа Даниела Цонева, старши учител по история и обществени науки, представи пред колеги личната си практика „Устната история“ в обучението по история в 10. клас. Методът предполага запис на устни свидетелства на преки участници в историческите събития, като поставя учениците в пряк достъп със свидетели на миналото. Това спомага за по-лесното осмисляне на причинно-следствените връзки в историята чрез живота и спомените на една отделна личност и осъзнаване на ролята на личността в историята и нейното влияние върху обществените промени. По-конкретно г-жа Цонева представи изводите и резултатите от прилагането на метода в рамките на проектна дейност, подпомагаща изучаването на времето на социализма в България, при която на учениците им е била възложена задача да направят интервюта със свои близки, преки свидетели на времето.
ВТОРИ ДЕН
Вторият ден на събитието също предложи немалко интересни, ползотворни и вдъхновяващи дейности и образователни подходи. Г-жа Красимира Петрова с ученици от 11 клас представи практиката „Учене чрез игра, музика и филм езиковото обучение“, разработена съвместно с г-жа Нели Георгиева за ученици, изучаващи френски и немски език. Практиката разкрива предимствата от бързата смяна на различни дейности в рамките на един учебен час, като приобщаващи игри, брейнсторминг и асоциативно мислене, учене чрез песен, учене чрез откъс от филм, дискусия и игри за проверка на знанията.
В STEM центъра на Езикова гимназия пък се състоя забавно-познавателно състезание „В преследване на науката“ с участници от всички профилиращи предмети. Учениците бяха разпределени в четири отбора от по четирима играчи, като във всеки отбор имаше по един представител от профилите по биология и ЗО, химия и ООС, математика и история и цивилизация. Състезанието, в което не липсваха напрежение, забавни моменти и драматични обрати, протече в 3 кръга. Практиката бе представена от г-жа Латинка Димитрова – учител по химия и ООС, г-жа Петя Генчева – учител по биология и ЗО, г-жа Даниела Цонева – учител по история и цивилизация, и Севденка Петрова, учител по математика.
Не липсваше и театър. С ученици от VIII Б клас г-жа Ренета Лазарова и г-жа Лилия Лечева демонстрираха приложимостта на театралната педагогика в часовете по немски език. Темата на урока беше „Думите, без които не може, или за смисъла и функциите на частите на речта“. Учениците разиграваха кратки сценични етюди, в които някой им предлага да се лишат от определена част на речта, а те трябва да определят реакцията си и евентуално цената, на която биха се съгласили на това. По този начин имаха възможност да се убедят във важността на частите на речта в езиците и ограниченията в мисленето и себеизразяването, до които води неизползването им.
С ученици от 10 клас пък г-жа Петя Генчева пред колеги учители от областта представи урок на тема „Основни насоки и пътища на еволюционния процес“, в рамките на който тя представи метода, който по думите ѝ тя прилага с най-голямо удоволствие и ентусиазъм – „Ученици обучават ученици“.
Накрая програмата завърши с представяне на модела 1:1 в часовете по английски език, като г-жа Десислава Петрова сподели личния си опит от практиката си с ученици от 11. В клас. Дейностите, включени в практиката, които покриват учебните програми по профилирана подготовка, способстват развитието на умения за работа с компютърни устройства, за критично мислене и оценка на информацията, за вземане на решения и решаване на проблеми, както и за креативно мислене и изразяване чрез различни технологични инструменти и приложения.
Благодарим на всички учители от ЕГ, които отвориха класните си стаи за да споделят ефективни образователни практики с техни колеги от област Силистра!
Благодарим на учениците от ЕГ, които се включиха с ентусиазъм и участваха активно във всички дейности!